Palmira Güzellik Salonu Blog | Güneş Koruyucu Ne İşe Yarar?
10 Eylül 2016

Güneş Koruyucu Ne İşe Yarar ve SPF Nedir?

Pazarlama tekniği mi yoksa gerçek mi...

Atmosferimiz bizi UV-A ve UV-B ışınlarından bir süredir koruyamıyor. Dolayısıyla biz de bu koruyucu katmanı kendimiz oluşturmak zorunda kalıyoruz. Ne yapıyoruz bu katmanı oluşturmak için: güneş koruyucu. Yaz bitiyor olabilir ama güneş hep var ve evet, kışın da güneş koruyucu sürmeniz gerekiyor. İyi eğlenceler.

Yaz mevsimi daha aydınlık ve uzun günler, piknikler, tatiller, yüksek moraller ve açık havada yürüyüşler demek de olsa, daha dik gelen ve uzun süre kalan güneş ışığı da demek. Yazın güneş koruyuculara biraz daha yaklaşsak da tüm yıl boyunca korunmamız gerektiğini unutmamamız gerekiyor.

Hepimiz artık çok iyi biliyoruz ki fazla güneş zararlı. Güneş ışığı, yeşil yeşil sebzelerden aldığımız provitamin-Dlerimizi çok yararlı D vitaminine dönüştürse de, uzun sürelerde maruz kalmak cilt kanseri riskini artırıyor ve erken cilt yaşlanmasına sebebiyet veriyor. Bu yan etkilerden kurtulmanın tek yolu ışınları geri savurmak. Güneş koruyucular da işte tam olarak bunu yapıyor: ışınları geri yansıtıyor. Biz gözle göremesek de, güneş koruyucular içerdikleri filtreler ile UV-A ve UV-B ışınlarını cildinize nüfuz etmeden uzaklaştırıyor.

Tabii ki bunu yapabilmeleri için bu filtrelere sahip olmaları gerekir. Güneş koruyucu aldığınızda paketin üzerini mutlaka kontrol edin. UV-A ve UV-B koruması olması ve geniş spektrumlu koruma sağlaması gerekir cildinize tam koruma sağlaması için. Paketin üzerinde bir de SPF yazar: güneşten koruma faktörü. Bu faktör sadece UV-B ışınlarından korumanın bir ölçütüdür ki bu ışınlar da size güneş yanığı ve bronzluk verirken ayrıca cilt kanserine yol açan ışınlardır. SPF numarası UV-A ışınlarından koruma ile ilgili bir bilgi sağlamaz fakat bu ışınlar da tehlikelidir ve cilt yaşlanmasına neden olur.

Sanılanın aksine "ne kadar yüksek SPF o kadar iyi koruma" demek değildir. SPF 15 ve SPF 30 arasındaki değerler cildi zararlı ışınlardan koruyan en uygun değerlerdir ve daha yükseği daha fazla korumaya tekabül etmez.

Korumanın derecesinin daha iyi kavranması açısından SPF değerlerinin karşılıklarına bakalım. SPF 15 cildinize gelen UV-B ışınlarının %93'ünü engellerken, SPF 30 %97'sini ve SPF 50 %98'ini engeller. Eğer bu yüzdeleri düşünürseniz, SPF 15 ile SPF 30 arasında %4'lük, SPF 30 ile SPF 50 arasında ise sadece %1'lik bir fark olduğunu görürsünüz. Bir sonraki güneş koruyucu alışverişinizde artık SPF 90'lara inanmazsınız diye umuyoruz.

Güneş koruyucu uygularken gereğinden az uygulamamaya özen gösterin ve iki saatte bir uygulamayı tekrarlayın. Yüzme gibi aktiviteler yaptığınızda da güneş koruyucunun akıp gittiğini ve yenilemeniz gerektiğini de unutmayın. SPF sadece ışınlardan korumanın bir göstergesidir ve çok fazla değişkene bağlı olduğu için güneşte yanmadan kalma süresiyle ilgili bir tahmin veremez. Bu sebeple şu kadar SPF kullanırsam şu kadar süre güneşte güvenle durabilirim diye de düşünmeyin.

Ve evet, tekrar ediyoruz, kışın da güneş koruyucu sürmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« | »