Palmira Güzellik Salonu Blog | Güzellik Salonu/Kuaför/Spalarda Nelere Dikkat Etmeli?
28 Ağustos 2016

Güzellik Salonu/Kuaför/Spalarda Nelere Dikkat Etmeli?

Hep korku dolu yazılar yazıyoruz gibi olabilir amaaa...

Hepimizin yolu öyle ya da böyle bir kuaföre, güzellik salonuna, spaya, spor merkezine veya benzeri yerlere düşüyor. Peki hiç etrafınıza bakıp da o güzelim salonların yüzeyin altında ne tehlikeler sakladığını düşünüyor musunuz? Biz düşünüyoruz. Düşünmek zorundayız çünkü işimiz bu. İşimiz sizi güzelleştirmekten evvel sağlığınızı bozmadığımızdan emin olmak. Hatalı sürülmüş bir oje düzeltilebilir, oysa ki AIDS hastalığının tedavisi karmaşık, yorucu ve uzun sürelidir. Anlayacağınız, yine ciddi bir yazıyla karşınızdayız.

Kapıdan girdiniz. Galoş. Sokağın kirini içeriye taşımaya hiç gerek yok. Ne kadar az kirletirsek o kadar sağlıklı olur. Çok vakit alan bir olay da değil, kapıdan girerken ayakkabılarınızın üstüne bir çift galoş geçirmeniz salonun temizliğini çok etkileycektir.

İçeriye devam ettiniz. Yüzey temizliği. Tüm yüzeyler uygun ve doğaya dost deterjanlarla tesisin kullanım sıklığına uygun olarak temizlenmelidir. Her gün, günde iki defa, iki saatte bir, her müşteriden sonra... Biz tüm deterjanlarımızı Yeşil Anne markasından temin ediyoruz. Doğaya zarar vermiyor, organik, temizliğimizi sağlıyor ve insan sağlığına zararsız. Tüm yüzeyler günde bir sefer, hizmet verilen yüzeyler ise ayrıca her müşteriden sonra temizleniyor.

Bakıma oturdunuz. Metal araç-gereç. Bir kereden fazla kullanılan metal araç-gereçler her kullanımdan sonra uygun şekillerde sterilize edilmedilir. Keskin paslanmaz çelik aletlerin sterilizasyonu 170°C'de 60 dakika boyunca kuru hava sterilizatöründe tutularak yapılabilir. İşlem sonrası kontaminasyonu önlemek amacıyla aletler, hava geçirmez ambalajlarda bir sonraki kullanıma kadar kapalı saklanmalıdır. Etkili sterilizasyon yapılmamış aletler, kan yoluyla bulaşan mantar, bakteri ve virüslerin taşınmasına yol açar. AIDS, Hepatit B gibi hastalıklar bunlardan birkaçı.

Bakıma oturdunuz. Sir ağda. Yanlış ve tehlikeli uygulamaların en çok yapıldığı alandır belki de. Gece uyku kaçıracak cinsten parlak fikirler ve maliyet düşürme çabalarından ziyade biz ne yapılması gerektiğini anlatalım. Sir ağda cilde direkt temas ettiği için kan ve cinsel yolla bulaşan tüm hastalıklara zemin hazırlar. Her kişinin sir ağda konserve ve kartuşu kendine özel açılmalı, adına saklanmalı, saklanmıyorsa da atılmalıdır. Ağda sırasında kullanılan spatula ve bez de elbette tek kullanımlık olmalıdır. Kişinin kendi cildinden bir sonraki sefer mikrop kapmasını engellemek amacıyla işlem öncesinde cilt olabildiğince iyi temizlenmelidir.

Bakıma oturdunuz. Uzmanın ve müşterinin cilt/tırnak temizliği. Herhangi bir işleme başlamadan önce uzmanlar ellerinin temizliğinden emin olmalıdır ve yakın temas gerektiren hizmetler süresince maske kullanmalıdır. Fakat bir diğer önemli husus da hizmeti alacak kişinin cilt/tırnak temizliği. Cilt temiz değilken işlemler yapıldığında gözenekler açılır, belki cildin koruma kalkanı bozulur ve o mikroplar kalkanı aşarak vücudunuzun içine ilerler. Müşteriler de manikür gibi hizmetlerden önce ellerini yıkamalıdır. Oje gibi her kullanımda sterilizasyonu mümkün olmayan ürünlerin sağlığa zarar vermemesi için de tırnaklar, oje sürülmeden önce dezenfekte edilmedilir.

Bakıma oturdunuz. Tek kullanımlık malzemeler ve havlular. Tahta çubuk, spatula, pamuk, sedye örtüsü, topuk törpüsü, kaş önlüğü ve manikür-pedikür galoşları gibi sterilizasyonu mümkün olmayan fakat tek kullanımlık olarak tedariği mümkün olan ürünler mutlaka her hizmete özel açılmalı ve tek sefer kullanılmalıdır. Tek kullanımlık olmayan pamuk havlular ise her kullanımdan sonra 50-60°C sıcaklıklarda, çamaşır makinesinde yıkanmalıdır

Makyaj yapılacak. Fırçalar ve ürünler. Makyaj ürünleri üzerlerine alkol püskürtülerek dezenfekte edilmelidir. Makyaj fırçaları ise her kullanımdan sonra uygun bir deterjanla yıkanıp borakslı su ile dezenfekte edilmelidir. Tamamen kurumuş fırçalar kapalı bir şekilde saklanabilir.

Temizliğimize özen gösterdiğimizi düşünürken aslında çoğu şeyi gözden kaçırıyoruz. Bundan sonra kaçırmayalım. Maliyeti düşüreyim derken insan sağlığıyla oynamak yastığa başınızı koydurtmayacak cinsten olaylardır bizce. Sağlığımız kıymetlidir, derler ya, canımız pahasına koruyalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« | »