Palmira Güzellik Salonu Blog | Hareket Etmezseniz Ne Olur?
Hareket Etmezsek Ne Olur?
Dürüst olalım, artık kimse açık hava yürüyüşlerine, pilatese veya zumba derslerine vakit ayırmak istemiyor. Masa başı bir işte çalıştığınızı ve işinize arabayla gittiğinizi varsayarsak, gününüzü oturarak ve çok yanlış kaslarınızı uzun süreler kasılı tutarak geçiriyorsunuz. İşinize toplu taşımayla gidiyorsanız da senaryo aynı. Belinize, bacaklarınıza ve kollarınıza yükleniyorsunuz.

Vücudumuzun düzgün çalışabilmesi için günlük ihtiyaçları vardır. Doğru beslenme ve egzersiz bunlardan sadece ikisi. Beslenme konusuna girersek işin içinden çıkamayız. Egzersizle ilgilenelim şimdilik. İyi eğlenceler.

Sağlıklı bir insan hareket ettiğinde kasları bir kuğu rahatlığında uzar, enerji harcar ve işin çoğunu yüklenir. Egzersiz yapmayan insan, sağlıksız insan da diyebiliriz, hareket ettiğinde kaslar esnek olmadığından birden kasılır, ne yapacağını bilemez, kuvvetli olmadığından da işi eklem yerlerine yükler. Sırt ve bel ağrıları, kulunçlar, duruş bozuklukları hatta kifoz, hareketsizlikten kaynaklanan rahatsızlıklardandır.

İskeletinizi taşımak iskeletinizin değil kaslarınızın görevidir. Kaslarınızın da bunu yapabilmesi için bir nevi öncesinde pratik yapmış olması gerekir. Bu sebeple düzenli egzersiz candır.

Dolaşım bozukluğu hareketsiz kalmanın bir diğer sonucudur. Uzun süreler ayakta kalmaktan veya aynı pozisyonda oturmaktan kaynaklanabildiği gibi, beslenme düzensizliklerinden ve su eksikliğinden de kaynaklanabilir. Yeterli su alımı olmadığında vücut kendini strese sokar ve su depolar. Ödem tam da bu olaydır.

Hiçbir koşulda kendinize egzersiz için vakit ayıramıyorsanız el masajı en iyi çözümdür. El masajı, dolaşımı ve kasları harekete geçirerek bu bozuklukları düzene sokar. Ödemden kaynaklanan ağrılar da böylece en aza indirilmiş olur.

Çoğunlukla yeme alışkanlıklarından ve ilaçlardan kaynaklanan selülit problemi aslında vücut aldığı toksinleri dışarı atamadığında meydana gelir. Düzenli egzersiz sizi terleterek ve kaslarınızın etrafındaki hücreleri haldır haldır çalıştırarak bu toksinleri dışarı atmanızı sağlar. El masajı da aynı mantıkla dolaşımı hızlandırarak vücudu kendi düzenine sokar ve toksinleri atma yolunda çalıştırır. Böylece oturduğumuz yerden selülitlerden kurtulmuş oluruz.

Masaj çok cazip gelse de biz her zaman doğru ve düzenli egzersizin arkasındayız. Hareket etmek, edebilmek kadar güzeli var mı şu dünyada?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« | »