28 Eylül 2016

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir

Etkili bir şekilde.

Bu işin kaçarı yok, sağlığınızı düşünüyorsanız o fırçalar yıkanacak. Nasıl olduğunu da uzuuun uzun anlatacağım ki "Anlamadım." deyip kaçmayın. Makyaj Fırçası Temizliği - Malzeme Seçimi ve Makyaj Fırçalarındaki Tehlikeler-Fırça Temizliğinin Önemi yazılarımızı okursanız neden konuya bu kadar önem verdiğimizi ve hangi malzemeyi kullanacağınızı da öğrenebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Makyaj fırçalarını yıkarken dikkat edilmesi gereken hususlar:

Suyunuz ılık olsun. Sıcak, fırçanızın kıllarını bir arada tutan yapışıtırıcıyı çözecek, soğuk ise bakterileri öldürmek için yeterli olmayacaktır. Yaklaşık 40°C idealdir.

Asla ama asla fırçanızı kıllar suya doğru dönük ve fırça suya paralel gelecek şekilde tutmayın. Kılların fırçanın sapına bağlandığı yeri mümkün olduğunca kuru tutmaya çalışın.

Fırçanızı avcunuza bastırmayın, makyaj yaparmışçasına yumuşak bir basınçla daireler çizin.

Fırçanızı temizlik maddesinden tamamen arındırdığınızdan emin olun.

Fırçalarınızı ıslatın Biz su israfına engel olmak için fırçalarımızı tek tek, akan suyun altında ıslatmak yerine bir bardağa su doldurup fırçaları ters olarak suya batırıyoruz. Su seviyesinin çok yüksek olmamasına dikkat edin. Sadece kıllar ıslansın.

Elinize az bir miktar şampuan alın ve fırçanızı yavaş dairesel hareketlerle köpürtün. Makyaj kalıntılarının çözündüğünü göreceksiniz. Tüm kılların köpürdüğünden emin olduktan sonra akan suyun altında tüm sabunu akıtın. Suyunuz temiz çıkmıyorsa işlemi tekrarlayın. Katı sabun kullanırken de fırçanızı sabunun üzerinde hareket ettirerek köpürtün ve aynı işlemleri uygulayın.

Kuruturken de suyun yapıştırıcıya zarar vermemesi için en iyisi baş aşağı kurutmaktır fakat öyle bir imkanınız yoksa bir havlunun üzerine koyup havluyu sap kısmının altına katlayarak bir eğim yaratabilirsiniz. Fırçanın formunun korunması, uzun yıllar kullanabilmeniz için çok önemlidir. Kurutmadan önce mutlaka fırçayı tekrar kendi şekline uygun olarak düzeltin. Nasıl kuruduysa öyle kalacaktır. Bu sebeple masa gibi bir yerin kenarına da koyup kıl kısmını boşta bırakabilirsiniz.

*Tahmin edersiniz ki bizim malzeme temizliğindeki sorumluluğumuz sizinkinden daha fazla. Bu sebeple fırçalarımızı önce yıkayıp sonra borakslı su ile duruluyoruz. Boraks, su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen antiseptik, antifungal ve antibiyotik etkili doğal bir mineraldir. Akne tedavisinde dahi kullanılır. Yüzey temizliğinde kullanabilirsiniz. Size şampuan ve sabun yetecektir, panik olmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« | »