Göz görmeyince gönül katlanır derler ya, sizden çok rica ediyorum öyle olmasın. Makyaj fırçaları makyaj ürünleri, yağ, kir, ölü hücreler ve bakteriler barındırır. Makyajınızın olması gerektiği gibi uygulanmamasına sebebiyet verse de, bir gıda mühendisi bakış açısıyla kirli fırçaların ne kadar ciddi bir hastalığa yol açtığını paylaşmak istiyorum: MRSA (Metisiline dirençli Staphylococcus aureus).

Staphylococcus aureus gıdalarda da bulunan bir bakteridir ve bazı suşları (bir bakteri veya virüsün farklı alttürlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan grupları) yüksek ısıya dayanıklı toksinler üreterek insanlarda hastalığa sebebiyet verir. Bakteri, havada, suda, gıda ve gıda aletlerinin üzerinde, insanlarda, hayvanlarda ve çevresel yüzeylerde bulunur. MRSA (Metisiline dirençli Staphylococcus aureus) ise toprak ve suda bulunmaz, insanların burun içi ve cilt yüzeyinde yaşar. MRSA bulaşıcıdır ve yaşamı tehdit eden bir enfeksiyona neden olabilir. Bu bakteri, MRSA bulaşmış bir kişi ile veya o kişinin dokunduğu yüzey ile temasta ve MRSA ile kontamine olmuş bir nesneye maruz kalındığında bulaşır. Size bulaşma olasığını da bilmek isterseniz, her dört insandan biri Staphylococcus kolonileri barındırır. Enfeksiyonların çoğu deri ile sınırlı kalsa da, bakteri, kan, kemik ve diğer dokulara yayılarak ölüme dahi neden olabilir. MRSA ile kontamine olmuş makyaj fırçaları, kontaminasyonu makyaj ürünlerinize ve cildinize taşır.

Sizi bekleyen tehlikenin ne olduğunun artık farkındasınız. Peki nasıl önleriz? Sizi çevredeki tüm tehlikelerden koruyacak bir çözümümüz yok malesef. Makyajla ilgili olmasa da az pişmiş yemekleri önermediğimi söyleyebilirim. Ve çapraz kontaminasyon olarak bilinen, kontamine olmuş gıdanın temiz gıdayı kirletmesinden kaynaklanan sorunu da gıdaları birbirlerinden ayırarak ve kesme tahtası gibi araçları temiz ve gıda kategorilerine göre ayrı tutarak ortadan kaldırabilirsiniz.

Gelelim makyaj fırçalarına.

Fırçalarınızı haftada bir yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Ne kadar sıklıkta makyaj yaptığınızın malesef bir önemi yok. Mikroorganizmaların belirli üreme süreleri vardır ve yeterli koşullar sağlandıysa sizin haftada bir fondöten kullanmanızı dikkate almazlar. Eğer cildinizde akne/sivilce gibi cildin savunmasını bozan problemler varsa daha kısa aralıklarla yıkamanızı dahi öneririz. Süngerler yapı itibariyle daha zor temizlenen araçlardır ve onları temizlerken daha fazla dikkat etmeniz de önemlidir.

Kendi fırçalarınızdan bulaşan mikroplar dışında, malesef bir de başkasının fırçasını kullanma tehlikesi var. "Makyajını da mikroplarını da paylaşma." en sevdiğim sözlerdendir. Eğer makyaj ürünleri deneyecekseniz de kontaminasyon riskini göz önünde bulundurun ve sadece güvendiğiniz merkezlerde deneyin. Makyaj, hayatınızı tehlikeye attıracak kadar elzem bir olay değildir. Onda anlaşalım lütfen.

*Not: Korkutucu bir yazı olduğunun farkındayım fakat durumun ciddiyetini daha iyi kavramak isterseniz bu bakterinin sebep olduğu hastalıkları ve ölümleri anlatan haberleri araştırabilirsiniz.
Makyaj Fırçası Temizliği - Malzeme Seçimi ve Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir yazılarımıza başlıkların üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| »