Palmira Güzellik Salonu Blog | Neden Bitki/Meyve Çayı İçmelisiniz
28 Eylül 2016

Neden Bitki/Meyve Çayı İçiyoruz

Sadece sevdiğimiz için değil.

Neden siyah çay içmediğimi soranlar oluyor, o içtiğin ne diyenler oluyor. Ben de anlatıyorum, siyah çayın pek de bir yararı olmadığını, zaten tadını da çok sevmediğimi, mideme dokunduğunu... Liste uzuyor. İçtiğim karışık bitki çayı, diyorum. O anki fiziksel ve ruhsal halime göre bitkileri karıştırıp döküyorum kaynayan suyu üzerlerine. Sabahları içtiğim, ılık suya sirke, zencefil ve zerdeçal karıştırdığım içeceğim birdir vücuduma ani etki yapmak açısından, bitki çayı içmek ikidir. Hemen hissedersiniz farkı, iç organlarınız rahatlar sanki, eğer mümkünse. Sağlığımız için öyle akla gelmeyecek etkilere sahip ki bitkiler, paylaşmak istedim.

Bilmiyorum farkında mısınız ama doğada eğer bir sorun varsa çözümü de var. Doğanın kendini her zaman dengeye getirme isteği insan vücudunda da bulunmakta. Bu olağanüstü özellik bize başımıza gelen çoğu şeyi düzeltme imkanı veriyor. Size burada sağlığınız için yararlı olan her şeyi anlatmayacağız. Sadece ufak bir bölümü... Bitki çayları.

Her gıdanın sağlığınıza fayda sağlaması açısından potansiyelinin en üst seviyesine ulaşması için kendine özgü hazırlama yöntemleri vardır. Mesela portakalı çiğ yeriz, çünkü C Vitamini ısıya aşırı derecede hassastır. Fakat patatesi yeterli bir seviyede pişirmek gerekir ki potansiyel toksin ve mikroplardan kurtulalım. Halbuki patateste de C Vitamini var, ama onu çiğ yemiyoruz. Bitki çayları da bu kuralla, üzerlerine kaynar su dökülüp demlenmeye bırakıldıklarında sağlığınız için en iyi hale gelirler. Aklınızın bir köşesinde dursun.

Tek tek ne etkiler gösterdiklerine girmeden, size genel olarak bitki çayı içme alışkanlığı edinirseniz kazanacağınız muhteşem yararlardan birkaçını göstermek istiyoruz.

Mesela bazı bitkiler antimikrobiyaldir, sizi hastalıklardan, iltihaplardan korur. Çoğu, mide için eşsiz değerdedir, sindirim sisteminizi rahatlatır, düzene sokar, hazımsızlığı giderir. Kuvvetli antioksidan etki gösterip yaşlanmayı geciktirenler de vardır, kolesterolü düzenleyen, kalp-damar hastalıklarından koruyanlar da. Kimisi tansiyonu düşürür, kimisi depresyonla, stresle savaşır, kimisi baş ağrısını giderir. Metabolizmayı hızlandıran, kilo vermeye yardımcı olanlar da var tabii.

Neredeyse her zaman denilecek bir seviyede her sorununuza uygun doğal bir çözüm vardır. Bitki çayları bizce hem hazırlama kolaylığı açısından hem de kültürümüzdeki "çay içme" boşluğunu doldurma açısından çok pratik ve alışması kolay.

Sağlığınıza uzun veya kısa vadede etkisi bir yana, özellikle soğuk günlerde, sabah ısınmaya çalışıp akşam de rahatlamaya çalışırken koca bir fincan bitki çayını yudumlamak insanın ruhuna iyi geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« | »