Palmira Güzellik Salonu Blog - Ölü Deri Gidermenin Önemi
Ölü Deri Gidermenin Önemi
Soyma işlemi aslında derideki ölü hücrelerin giderilmesi anlamına gelir. Fakat çoğu kişiye uygulanan yanlış prosedürlerden dolayı sevimsiz bir kelime haline gelmiştir. Biz ölü deri gidermek diyelim. Peki neden ölü derileri gidermek bu kadar önemli? Nemlendirmek yetmiyor mu? Hepsini açıklığa kavuşturuyoruz.

Yaşlanmayla beraber hücre yenilenme hızımız yavaşlar ve daha az miktarda yeni hücre üretip daha yavaş eskilerini parçaladığımız için cildimizin üst tabakasında ölü hücreler birikir. Biriken bu ölü hücreler cildin solgun, mat, cansız ve kuru olmasına yol açar. Ayrıca bu ölü hücre yığını gözeneklerinizi tıkar, fazla yağ üretimine yol açar ve akne, sivilce gibi problemlere sebebiyet verir. Soyma işlemi yaptığınızda ölü tabaka ortadan kalkar, canlı hücreler ortaya çıkar ve kullandığınız ürünler cildin alt katmanlarına inmeye başlar. Bu sebeple düzenli yapılan ölü deri giderme işlemi cildinizin sağlığı açısından çok önemlidir.

Ölü deri giderme işlemi iki farklı yolla yapılabilir: mekanik ve kimyasal. Sindirim gibi düşünün. Nasıl dişleriniz yiyeceği ufak parçalara bölüyorsa, mekanik soyucular da içerdiği agresif partiküllerle cildinizi ölü hücrelerden arındırabilir. Midenizdeki sindirim gibi kimyasal soyucular da özel soyucu asitler içererek cildinize hiçbir baskı uygulamadan ölü hücrelerin parçalanıp ciltten atılmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« | »