palmira-guzellik-salonu-blog-sagliginiz-icin-her-gun-yapabileceginiz-tercihler
3 Ekim 2016

Sağlığınız İçin Her Gün Yapabileceğiniz Tercihler - 5 dk

Sağlığınıza ayıracak zamanınız yoksa...

Hepimiz sanıyoruz ki sağlıklı olmak için çok fazla emek ve vakit harcamak gerek. Bu sebeple çoğumuz daha denemeye başlamadan vazgeçiyoruz. Gözümüzde büyüttüğümüz çoğu olay gibi, yarın bugünümüzden daha sağlıklı olmak da aslında hiç zor değil. Hayatın her alanında boyutu fark etmeksizin düzenli yaptığınız eylemler size uzun vadede hayatınıza çok büyük etki eder. Böyle düşünürseniz, size en fazla 5 dakikaya mal olacak ve her gün yapabileceğiniz ufak eylemlerle daha sağlıklı olmak sizin elinizde. Ucuz bir kişisel gelişim kitabının reklamı gibi oldu fakat, hakikaten öyle.

Hiç vakit almayanlardan başlayalım mı? Evet, hem de hiç vakit almayanlar.

Akşam saat sekizden sonra hiçbir şey yememek size vakit kaybettirmek yerine kazandırır bile. Yemek hazırlığı, yemeği yemek, sindirim sırasında boş boş işlerle uğraşmak ve uykuya dalmakta sorun yaşamak yerine, yemek düzeninizi ayarlarsanız, inanın zaman dışında da çok değerli şeyler kazanırsınız. Vücudunuza ihtiyaç duyduğu tarama, iyileşme ve yenilenme gibi eylemler için imkan sağlamak gibi.

Gün içinde tükettiğiniz şekeri (şimdilik) yarıya indirmek veya en azından biraz olsun azaltmak yine size zaman kazandırır, hatta eğer bu şekeri aşırı paralar verip aldığınız tatlılardan alıyorsanız, size para da kazandırır. Şekerin neredeyse tüm hastalıkların kaynağı olduğu artık apaçık ortada. Tartışmaya mahal vermiyor maalesef.

Cildinizi akşam yatmadan evvel temizlemek cilt bakım tercihleriniz ne olursa olsun üzerinde tartışılmayacak bir adım. Cildiniz zavallı, gün boyunca kirlilikle, terle ve yağ ile boğuşuyor. Gece tam yenilenme zamanı ama gözenekler tıkalı ve toksin dolu olduğu için bunu yapamıyor. Yalnızca iki dakikanızı alacak bu tercihi her akşam yaptığınızda cildinizin ne kadar sağlıklı olduğunu göreceksiniz.

Uyumadan önce telefon/bilgisayar ekranına bakmak yerine beş dakika nefes egzersizi yapmak size buraya sığdıramayacağım kadar fayda sağlar. Bunlardan birkaçı: uykuya daha kolay dalmak, vücudun stres halinden sakinlik haline geçmesi, kalp atışının düzene girmesi. Nefes yaşamımızın kaynağı ise, gerekli önemi göstermeliyiz sanki, değil mi?

Gün içinde istediğiniz bir zaman beş dakika yoga yapmak sizi rahatlatır, odaklanmanıza yardımcı olur, fiziksel olarak gevşetir, rahatladığınız için iç organlarınıza daha fazla oksijen gider, nefesiniz düzene girer vesaire vesaire... Yoganın yararlarını da burada sıralamaya çalışacak değilim, yoksa yarına kadar burada oluruz. "Beş dakikanın içine ne sığar" veya "yoga da neymiş" veya "ben yoga sevmem" diye düşünmeyin. Vücudunuzun durumuna bağlı olarak tamamen istediğiniz şekilde fakat bilinçli olarak yapacağınız tüm esneme hareketlerini yapabilirsiniz. Beş dakikaya aslında o kadar çok hareket sığıyor ve sizi rahatlatmak için o kadar da iyi yetiyor ki şaşar kalırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« | »