22 Ekim 2016

Tırnak Etlerinizi Neden Kesmemelisiniz

Klasik manikürün zararları

Çoğu insana tırnak etlerinin kesilmesi daha güzel bir görüntü yarattığı düşüncesini verse de, gerçek hiç öyle değil. En azından sağlık açısından. Estetik olarak tartışacak halimiz yok tabii ki.

Tırnak eti, tırnak yatağını enfeksiyona karşı koruyan bir bariyer görevi görür. Kesici aletlerle doğranırcasına ortadan kaldırıldığında tırnak yatağınıza giden yolun tüm kapıları açılır. Kime? Bakteri ve mantara. İşlem yaptırdığınız aletlerin düzenli olarak steril edildiğini varsaymazsak, kan yoluyla bulaşan hastalıkları da göze almanız gerekir. Sağlıklı olmak için verdiğiniz o kadar uğraştan sonra bu kadar kolay kaçınılabilinir bir hatadan dolayı sağlığınızdan olmanızı hiç istemiyoruz.

Tırnak etlerinizi bir kere kestiğinizde, uzmanınız ne kadar iyi olursa olsun, ölü hücrelerle birlikte canlı hücreler de hasara uğrar. Bu durum etlerinizin çok çabuk ve eskisinden daha kötü bir durumda uzamasına sebep olur. Fark ettiyseniz eğer, klasik manikür yaptıran, yani tırnak etlerini kestiren insanların daha sık maniküre ihtiyacı olur.

Kesilmesinde ihtiyaç olan tek yer tırnaklarınızın kenarlarından kalkan şeytantırnaklarıdır ki onların alınmasında bir sakınca yoktur. Aksine, alınmazsa canınızı acıtabilir.

Tırnaklarınız ve genel sağlığınız için doğru olan tırnak etlerinin geriye itilmesidir. Bu şekilde hem kalkanı bozmamış olursunuz hem de düzenli bakım yapıldığında etler eskisine göre daha düzgün görünür. Tırnak etleri, portakal ağacı çubuğu yardımıyla fazlalığı alındıktan sonra tırnak eti çıkarıcı ve ucuna pamuk sarılmış çubukla geri itilebilinir.

Klasik manikürün fanatikleri, bizim spa manikür adını verdiğimiz bu güzel bakımın gerçek manikür olmadığını başta savunsa da, iki-üç sefer spa manikür yaptırdığında bir daha asla etlerini kestirmek istemiyor. Haklılar da... Sağlıklı ve bakımlı görünen elleri kim istemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« | »