23 Eylül 2016

Tırnak Problemleri ve Çözümleri

Tırnaklarınız doğru tedaviyi hak ediyor.

Tırnaklarım beni çok kez parmaklarımı doğramaktan korumuştur. Özellikle kalıcı oje ile. Tırnaklarınız hunharca kullanmaktan, kapak açmak gibi birçok işe yaramaktan maleesef yıpranır. Beslenmeniz de düzgün değilse sağlıklı tırnaklara sahip olmak imkansız hale gelir.

Tırnaklarımız keratinden oluşmuştur ve sert yapısına rağmen esnektir. Tırnağın derimizin içine doğru uzanan kısmına tırnak kökü, derinin üzerine yayılan kısmına tırnak gövdesi ve dışarı doğru uzayan kısmına ise tırnak ucu adı verilir.

Kuru olarak adlandırılan tırnak çeşidince tırnaklar nem eksikliğinden kaynaklı olarak birçok pürüze sahiptir ve esnekliğini kaybederek zamanla kırılmalara hassaslaşır. Tırnağın üzerinde belirgin çizgiler ve/veya beyaz lekeler görülebilir ve tırnak mat bir görüntüye sahiptir. Kuru tırnaklar tedavi edilmediğinde diğer tüm tırnak promlemlerine zemin hazırlar. Her durumda olduğu gibi, su her şeyin başı.

Hassas tırnaklar oldukça serttir ve esnekliğini tamamen kaybetmiştir. Tırnak eğrilere sahip olabilir ve genellikle tırnak ucundan daha içeriye doğru parçalanıp kırılır. Tırnak ucu özellikle opak bir beyazdır.

Hasarlı tırnaklar özellikle tırnağın üst katmanına zarar veren akrilik tırnak gibi uygulamalardan sonra görülür. Tırnak zayıf, güçsüz, çatlamış ve donuk bir görüntüye sahiptir. Tırnaklar genellikle tedavi edilene kadar büyüme göstermez.

Normal diye tabir edilen sağlıklı tırnak çeşidinde tırnaklar pembe, esnek, kırılmalara dayanıklı, pürüzsüzdür ve tırnak ucu kireç beyazı gibi bir renk yerine daha şeffaftır. Böyle tırnaklara sahipseniz tek yapmanız gereken bu sağlıklı durumu korumaktır. Tırnaklarınıza uyguladığınız ürünlerin doğala yakın olmasına özen gösterin. Ojelerinizin altına mutlaka bir taban kat uygulayın. Oje seçiminde ise halihazırda en zararsız olan 7 zehirden arınmış ojeleri tercih edin.

Soyulan tırnaklar adından da anlaşılacağı gibi katman katman soyulmalar gösterir. Bu problem tüm tırnak çeşitlerinde görülebilir ve ilk olarak tedavi edilmesi gerekir. Soyulan kısımlar asla törpülenmemelidir.

Zayıf tırnaklar mutlaka özel bir tedaviye ve ilgiye ihtiyaç duyan, yumuşak, zayıf, cansız ve kolay kolay uzamayan tırnaklardır. Tırnak ucu belirginleşmeden tırnak kırılır.

Aktif tırnaklar özellikle tırnakların çok darbe aldığı, klavye ile çok vakit geçiren veya yazı tahtası gibi sert bir yüzeye vuran ellerde görülür. Tırnak ince ve kırılgandır. Tırnak yapısını bir arada tutan lifler azalmıştır ve tırnak üzerinde çizgiler görünmeye başlar. Katmanlarına ayrılmaya veya kırılmalara hassaslaşır. Tırnağın uzaması için fazladan bir desteğe ihtiyaç duyar.

Kusurlu tırnaklarda tırnak gövdesindeki lifler ileri bir boyutta azalmış/hasar görmüş/kuvvetini kaybetmiştir ve bu durum tırnak yüzeyinde çukura varan çizgilere, kusurlara yol açar. Yaşlanma ile beraber gerçekleşebileceği gibi, fazla darbe alan tırnaklarda da görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« | »